Koşu Nasıl Bir Spordur?

Vücut dinamizmini en yüksek seviyede tutan spor aktivitelerinden birisi olan koşu, vücut sağlığı için belki de en etkili olan aktivitelerden birisi olarak kabul edilmelidir. Doğru şekilde ve yeterli zamanda yapıldığı takdirde, daima dinç kalan bir vücut elde edilecektir.

Kimler Koşu Yapmalı?

Koşunun vücut şekillendirilmesinde önemli bir rolü vardır. Bu nedenle kimler koşu yapmalı dendiğinde verilebilecek ilk cevap, yağ yakımı uygulayan kişiler olacaktır. Vücuttaki yağları yakabilecek en etkili aktivite koşudur çünkü koşu esnasında vücudun tamamı aktif olarak harekete geçer. Metabolizma ve nabzın en yükseldiği an, koşu anıdır. Yağ yakımınım haricinde, bacak kaslarının aktif olarak çalıştırılması, felç geçirmiş ve iyileşme sürecinde hızlı sonuç alınabilmesi ve kalp sağlığı için de hafif tempolu koşu önerilir.

Doğru Bir Koşu Yöntemi Nerede, Nasıl Ve Ne Zaman Gerçekleştirilir?

Aslında bu sorular, Koşu Nasıl Bir Spordur sorusundan hemen sonra sorulması gereken diğer konular arasında geçer. Koşudan alınacak verimin en yüksek seviyede tutulabilmesi ve olası sakatlıkların önüne geçilebilmesi için mutlaka ayak topuğu zemine önce basmalıdır. Her koşu adımında bu uygulanmalı ve mutlaka yumuşak zeminde gerçekleştirilmelidir.

Bunun için koşuya özel parkurlar ve yeşil alanlar tercih edilebilir. Koşuda yapılan en büyük hata ise, beton zeminde gerçekleştirilmesidir. Beton zemin, bilek ve topuk kısmında sakatlıklara neden olabilir. Koşunun yapılacağı zaman da önemlidir. Doğru karbonhidrat alımı sağlandıktan en az 1 saat sonra koşuya çıkılmalıdır. Yemek yendikten sonra daha kısa sürede koşuya çıkılması, mideyi ve kalbi zorlayacaktır.

Vücudun koşu esnasında yağ yakabilmesi için, yiyecek sindiriminin sağlanması gereklidir. Sabah kahvaltısından sonra yapılacak koşu ise, zaman olarak en idealidir. Bununla birlikte koşu esnasında ve sonrasında toplamda en az 1 litre su tüketimi de sağlanmalıdır. Doğru aşamalar gerçekleştirildiği takdirde, insan vücuduna en iyi gelen spor türlerinden birisi koşudur. Vücudu daima genç tutmak için en iyi yöntemlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Koşu gibi sporların yer aldığı canlı maç yayın sitesi Karpuz tv

Güncelleme Tarihi :

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir