Kriket Nasıl Bir Spordur

Kriket sporu bizim tarihimizde ve kültürümüzde çok fazla tanınmamaktadır. Aynı futbolda olduğu gibi 11’er kişilik iki takım arasında oynanan bu oyunun tarihi 16. yüzyıla dayanmaktadır. Anavatanı İngiltere olmakla beraber, sonrasında Afganistan ve Afrika’ya kadar ulaşmış, ardından da pek çok ülkede tanınmıştır.

Oval olarak tanımlayabileceğimiz 20 metre uzunluğunda ve 3-4 metre genişliğinde dikdörtgen bir saha içerisinde oynanan bu oyunda, takımlar kendi aralarında atıcı ve tutucu olarak ikiye ayrılıyorlar. Atıcıların ve tutucularında kendi aralarında uymak zorunda oldukları belirli kuralları ve sınırları var. Oyun anında atıcı takımın tamamı sahada bulunurken, tutucu takımdan sadece iki kişi saha içerisinde bulunmaktadır. Genellikle 2 hakemle yönetilen maçlarda zorunluluk arz eden durumlarda saha dışında 3. bir hakem de bulunabilmektedir.

Her oyunda olduğu gibi kriket sporunda da belirli başlı kurallar vardır. Örneğin, atıcı takımda olanlar eğer karşı takımda ki vurucunun oyundan atılması gerektiğini düşünüyorlar ise kollarını her iki yana açarak hakeme itirazda bulunabilirler. Mantık olarak kıvranılması zor bir spor gibi görünse de aslında çok kolay ve eğlenceli bir spor olduğunu söylemek mümkün.

Bunların dışında, Vurucu topun ya da kendisinin çarpmasıyla wicketın devrilmesi, sopayı tutmadığı eliyle topa müdahale etmesi, topa üst üste iki kere vurması, hakaret, küfür, elle ya da sözle rakibine müdahalede bulunması oyunun belirli başlı kuralları arasında sıralanabilir. Eğer Kriket Nasıl Bir Spordur diye soracak olursak, özellikle Asya ve Avrupa ülkelerinde gençler tarafından oldukça beğenilen ve farklı bir uğraş arayanların tercih ettiği, oldukça sosyal ve kültürel bir spordur.

Kriket maçlarını karpuz tv sayfamızdan canlı olarak izleyebilirsiniz.

Ayrıca canlı maç izle linkini kullanarak dünyanın farklı yerlerinde oynanan maç yayınlarını naklen takip edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi :

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir