Kürek Nasıl Bir Spordur

Genel anlamda bir takım sporu olmakla beraber, açık alanda ve durgun suda yapılan birim zamanda çok fazla enerjinin harcandığı dünyanın en ağır spor dallarından biridir. Bu sporla ilgilenenler ister yaz olsun ister kış, yılın her günü antrenman yapmaktadır. Kışın daha çok kuvvet ve kondisyon çalışması şeklinde geçen bu antrenmanlar yazın ise suda pratiğe dökülmektedir.


Kürek Nasıl Bir Spordur sorusunu tarihsel açıdan inceleyecek olursak kökeninin M.Ö 25. yüzyıla kadar dayandığını görmek mümkün. Türkiye’ de ise 16.yüzyılda İstanbul’ da kürek yarışları düzenlendiği bilinmektedir. Modern anlamda dünyada düzenlenen ilk kürek yarışı 1714 yılında İngiltere’ de yapılmıştır. Sonraları Amerika’ da amatör anlamda kuralların ve şeklin belirlendiği bir sistemle üniversiteler arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. 1900 yılında Paris’ te yapılan olimpiyat oyunlarına eklenmesi ile birlikte kürek sporu ilk kez olimpik bir spor haline gelmiştir.

Türkiye’ de aynı zamanda milli takım kadrosuna buralardan seçilen ve kendi aralarında düzenledikleri yarışlarla da bu alanda en iyiyi seçmeye çalıştıkları, yirmiye yakın kürek kulübü bulunmaktadır. Buralardan milli takıma seçilen sporcular hem dünya, hem Akdeniz hem de olimpiyat oyunlarına katılmaya hak kazanmaktadırlar.

Dünyada özellikle İngiltere ve Amerika’ da bu spora ilgi oldukça büyükken maalesef ülkemizde henüz istediği popülerliği yakalayamamıştır. Yurt dışında düzenlenen bu yarışlar binlerce kişinin katılımıyla bir şölen havasında geçerken, bizde son zamanlarda sponsorların ve firmaların da yaptığı katkılarla hak ettiği değeri yakalamaya çalışmaktadır.

Ayrıca Kürek sporu gibi spor dallarının maçlarını canlı izlemek isteyenler karpuz tv sayfasını ziyaret ederek linklere ulaşabilir.

Uluslararası yarışlarda kazanacağımız başarılarla bu sporun ülkemizde de popüler hale geleceği inancındayız. Güç ve görselliği birleştiren aynı zamanda da takım ruhunu aşılayan bu spor, genç nesillerin daha sağlıklı yetişmesi ve fit görünmesi için tercih edebilecekleri güzel bir yol. Yorucu ve zahmetli olduğu doğru ama su üstünde uçar gibi gitmeyi kim istemez ki?

Güncelleme Tarihi :

Benzer yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir